Na pozór różne, tak naprawdę identyczne

Na pozór różne, tak naprawdę identyczne

O wielkiej sile miłości

Poplątane ścieżki. Dwór w Zaleszycach. Tom 2 – TaniaKsiążka to książka autorstwa Agaty Sawickiej. Po raz kolejny czytelnik jest zabrany w świat magicznego, pięknego dworku na wsi, w którym główna bohaterka, Julianna, stworzyła hotelik i kawiarenkę. Kobieta jest nad wyraz szczęśliwa, ponieważ okazuje się, że Damian chce odwzajemnić jej uczucie i budować z nią przyszłość. Całe lato, niezwykle gorące i pełne nostalgicznych momentów, spędzą trzymając się za ręce i zapewniając się o swojej miłości. Bohaterka nie chce nawet myśleć o tym, że sielanka niedługo się skończy i będzie musiała wrócić na studia. Wie jednak, że jej miłość przetrwa rozłąkę, a ona zagra na nosie swojego ojca, który nie wróżył jej kariery naukowej. Problem polega na tym, że w Zaleszczycach pojawia się ktoś, kto chce cały ten raj zburzyć.

Mężczyzna twierdzi, że jest prawowitym dziedzicem dworu. Julianna nie rozumie jak mogło dojść do tej pomyłki i stara się znaleźć dokumenty, które zostawiła jej babcia Nusia. Te jednoznacznie stwierdzą, że to ona jest jedyną dziedziczką dworku. Zamiast testamentu i potrzebnych papierów notarialnych odnajduje listy babci do Griszy, żołnierza rosyjskiego, w którym ta była szaleńczo zakochana jeszcze przed II wojną światową. Ich historia rozczula bohaterkę, a dodatkowo dowiaduje się ona, że jej krewna Emilia, zaraz po zakończeniu wojny, z różnych względów nie mogła związać się ze swoją wielką miłością.

Siła kobiet

Każda z trzech prezentowanych historii jest na pozór różna, podobnie jak różne są jej bohaterki. Im dalej czytelnik zagłębia się w fabułę, tym silniej dostrzega, że kobiety, poza niezłomnością i siłą charakteru, potrafią z takim samym zaangażowaniem dbać o swoje uczucia. Każda z historii zahacza też o dworek w Zaleszczycach, przez co Julianna jest przekonana, że miejsce to jest magiczne, stworzone do tego, by koić skołatane uczucia i dawać miejsce na rozwój nowych miłości. Bohaterki mają za sprawą swoich historii do przekazania kilka morałów, które, zwłaszcza współcześnie, powinny pozostawić czytelnika w głębokiej refleksji.

Nieczęsto zatrzymujemy się w życiu, by docenić to, co mamy. Nasze wartości są czasami przyćmione pogonią za pieniądzem albo lepszym życiem. Warto zwolnić, by dostrzec, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Ile już mamy, za co powinniśmy dziękować losowi. Przede wszystkim dlaczego otoczeni jesteśmy takimi anie innymi ludźmi. Warto poświęcić chwilę, by nad tym wszystkim się zastanowić.

Ludzie zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com
Share